Uçan Arabalar: Lilium Jet

Uçan arabalar, uzun vadede fantastik gelecek vizyonlarının merkezinde yer alıyordu, ancak şahsi uçan araçlar asla somutlaşmadı. Ancak iddialı bir başlangıç, bunu değiştirecek mi?

Lilium Aviation (Havacılık Şirketi), Skype’ın ortak kurucusu Niklas Zennström’un sahibi olduğu Atomico’dan 10 milyon € (10.7 milyon $) tutarında bir finansman aldığını açıkladı ve “herkesin her yerde, her zaman uçabileceği bir dünya” yaratacağını belirtti. Ancak Lilium Jet böyle bir araba değil ve tekerlekleri yok.

Jet şu an için bir prototip olarak kalmaya devam ediyor ancak son finansmanı ile şirket, 2017 yılının başında ticari üretimden önce uçuş testi başlatarak kalkınmayı hızlandırmak istiyor.

Lilium’un düzeltmeye çalıştığı sorun, bazı teknoloji devlerinin başka yollarla çözmeye çalıştığı bir şey. Örneğin Uber’in (sürücüsüz otomobil üreten bir şirket) belirttiği hedeflerden biri, herkesin akıllı telefonu aracılığıyla kendi özel şoförüne erişebilmesini sağlayarak yollarda bulunan otomobil sayısını azaltmaktır; bu büyük ihtimalle sürücüsüz otomobil teknolojisinin gelişmesiyle hızlanır. İşte bu yüzden bu tür şirketlerin temel hedefi teknolojiyi geliştirme odaklı arge çalışmasıdır.

Lilium, üretecekleri jetlerinin ulaşım altyapısı üzerinde de benzer bir etkisi olacağını öngörüyor. Lilium, aldıkları fonları açıklayan bir blog yazısında “Kentlerimiz inanılmaz derecede, artışı durdurulamayan otomobilin tıkadığını belirtiyor; kalıcı olarak oluşan trafik tıkanıklığını gidermek istiyor – bugün 1.2 milyar, 2035 yılında tahmini olarak 2 milyar artacak (otomobil sayısı)” dedi.

Projenin avantajları neler?

Bu projenin en büyük başarısı Jet’in kalkış için piste ihtiyaç duymaması. Şirket, araçların ne kadarının mal olacağını açıklamadı ancak iki yolcu için yer olacağını ve Jet’in 250-300 km / s (160-190 mph) hızlarında bir seyir hızı tahmin edildiğini söyledi. Şirket, hava taksi hizmetleri ve ortak taşıma hizmetleri de dahil olmak üzere işletmelerin kendi teknolojileri etrafında gelişmesini beklediğini kaydetti.

 

Massachusetts’te bulunan Terrafugia, benzer bir vaatte bulunan ve Federal Havacılık İdaresi’nden (FAA) 2018 yılına kadar gökyüzünde insansız yolcu araçlarının dolaşabilmesi için ruhsat onayını alan bir başka şirket. Yani bu sektörde faaliyet gösteren tek şirket Lilium değil.

Kısa zamanda tekrar görüşmek üzere…